Tırnak Batması İçin Neler Yapılır

0

Çoğu erkek ve kadının, yaşamında en az bir kere karşılaştığı sorunlardan biri olan tırnak batmasını önlemek için neler yapılabilir ? Tırnak batması ( tırnak batığı ) tedavisi nasıl olmalıdır ?

Tırnak batması ( Tırnak batığı ) nedir ?

Genellikle ayak baş parmaklarında görülen tırnak batığı, tırnağın köşe noktasından derinin içine girmesiyle oluşan enfeksiyona verilen isimdir. Tırnak, parmağın köşe noktasından deri altına doğru girer. Burada büyümesine devam eder ve bakteriler burada yayılarak enfeksiyona neden olur. Bu enfeksiyonun kişiye acı vermesiyle tırnak batığı fark edilir.

Tırnak batması neden olur ?

Tırnak batığının birçok sebebi vardır. Fakat belli başlı sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz ?

1- Herkes de olmasa da, insanların bir kısmı, tırnak batmasını kalıtımsal olarak ailesinden almaktadır.
2- Ayağı sıkan, çok dar ayakkabılar giymek, tırnak batığına adeta davetiye çıkarmaktadır.
3- Ayak tırnağını ( özellikle ayak baş parmağını ) sert bir şekilde çarpmak, ayak parmağının üzerine dert bir cisim düşürmek, ayak batığına neden olabilir.
4- Tırnağı çok kısa bir şekilde en dipten kesmek, tırnağın deriye çok yakınlaşmasına neden olur. Bu da, ayak tırnağının yönünü değiştirerek deri içerisine girip, enfeksiyon yapmasına neden olur. Ayrıca tırnakları yuvarlak şekilde kesmek de, tırnak batığına neden olur.
5- Acemi yada işi bilmeyen biri tarafından yapılan yanlış pedikür işlemi de, tırnak batığına neden olabilir.
6- Özellikle gebelik zamanında, ayakların şişmesiyle birlikte yanlış tırnak kesimi de, tırnak batmasına neden olabilmektedir.

Tırnak batmasına ne iyi gelir ?

Tırnak batığı için evde yapılabilecek birkaç yöntem mevcuttur. Bunlardan en çok önerileni, ayağı sıcak suda, içerisine tuz yada yumuşatıcı bir ürün ekledikten sonra kurutmak. Kuruttuktan sonra, tırnak batması olan kısma antibiyotikli bir merhem sürüp sarılır. Birkaç gün boyunca ayağınızı sıcak suda bekletip, batık olan tırnağı törpü yada bir cımbız yardımıyla çıkarmaya çalışın. İçeride olan tırnağı çıkardıktan sonra, aynı merhemi tekrar sürüp ayağınızı bir bandajla sarın.

En çok kullanılan ve önerilen yöntem ise, alanında uzman bir ayak sağlığı doktoruna görünmektir. Ayak sağlığı merkezinde, batık olan parça çıkarılıyor. Bu çıkarılan alan güzel bir şekilde dezenfekte ediliyor ki, bu dezenfekte edilmesi kısmı çok önemli. Tırnak yatağı bakterilerden tamamen temizlendikten sonra sarılır ve hasta taburcu edilir. Eğer bu alan iyi temizlenmezse, tırnak batığının nüksetme ihtimali bulunmaktadır.

Tırnak batması nasıl önlenir ?

Hastalıkların birçoğunda, hastalık vücuda girmeden önlem almak en kesin çözümdür. Gripten korunmak için nasıl ki daha kalın giyinip, bol bol c vitamini alıyorsak, tırnak batığından korunmak için de dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır.

Bunlar ;

1- Tırnaklarınızı çok kısa ve yuvarlak şekilde değil, biraz daha yukarıdan ve düz bir şekilde kesin.
2- Kullandığınız ayakkabı ve çorapların çok dar olmamasına, ayağınızı çok sıkmamasına özen gösterin.
3- Eğer çok fazla ayakta kalıyorsanız, futbol oynuyorsanız, spor yapıyorsanız, sonrasında mutlaka ayaklarınızı çıplak bir şekilde dinlendirin. Sporun ardından ayaklarınızı dinlendirmek ve ılık suda bir müddet bekletmek sizi oldukça rahatlatacak ve tırnak batığını önlemeye yardımcı olacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.