Sırt Ağrısının Nedenleri

Sırt Ağrısının Nedenleri

0

Sırt Ağrısının Nedenleri

her yaşta kişide görülebilen sırt ağrısı bazı durumlarda hiçbir tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçen bir rahatsızlıktır. Sırt ağrısını ciddiye almak için gece uyandıran sırt ağrısı ve hareket etme dışında da sırtın ağrıyıp ağrımadığı dikkate alınmalıdır. Sırt ağrısının insan yaşam kalitesini kötü yönde etkileyen bir sağlık sorunudur. Sırt ağrısının tedavisi eğer sistemik kas veya sistemik kemik rahatsızlığı ise merhem türü ilaçlar ile geçirilebilir. Fakat iç hastalıkları nedeni ile oluşan sırt ağrılarında sırt ağrısının nedeni hızlı bir şekilde teşhis edilerek ilaç tedavisi yapılması gereklidir.

Sırt Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Sırt ağrısının dikkate alınması için sırt ağrısının şiddetinin ve türü önemlidir. Kas ağrısı tipinde olan ağrıların bir kısmı duruş bozukluğundan, bazı travmalardan olabilir. Bu tip ağrılar genellikle harekete bağlı daha yüksek dozda hissedilen ağrı çeşitleridir. Fakat pankreas, kalp, böbrekler ve mide gibi organlarda oluşan rahatsızlıkların sırta vurması hareketsiz bir şekilde yatar veya oturur pozisyonda da hissedilir. Peki; sırt ağrısının nedenleri nelerdir? Sırt ağrısı neden olur?

  • Sürekli olarak aynı pozisyonda oturmak sırt ağrısına neden olur. Bilgisayar başında, dikiş makinesi başında hareketsiz olarak çalışan kişilerde sırt ağrısı sıklıkla görülen bir rahatsızlık çeşididir. Oturma pozisyonunu değiştirdiğinde veya birkaç saat dinlendiğinde bu kişilerde sırt ağrısı kendiliğinden geçebilir.
  • Daha önceden geçirilmiş düşme ve çarpma gibi travmalar sırt ağrısı nedeni olabilir.
  • Kalp hastalıklarının bir kısmı sırtta ağrı olarak hissedilebilir. Fakat sadece bir sırt ağrısına kalp hastalığı tanısı koymak mümkün değildir. Kalp hastalıklarının sırt ağrısıile birlikte seyredebilmesi için başka belirtilerinin de olması gerekir.
  • Boyun fıtığı ve bel fıtığı sırt ağrısına neden olabilir.
  • Aşırı yorulmak sırt ağrısı nedenleri arasında sayılabilir. Eğer sırt ağrısı aşırı yorulma nedeni ile oluşmuş ise kişi dinlendiğinde sırt ağrısı kendiliğinden geçecektir.
  • Ağır yük taşımak sırt ve bacak ağrısına neden olabilir.
  • Sürekli olarak klimalı alanda oturan kişilerde sırt ağrısı görülme riski bulunmaktadır.
  • Vücut iskelet yapısına uygun bir yatakta yatmamak da sırt ağrısı nedenleri arasında sayılabilir.
  • Genellikle çocuklarda sırt ağrısı ağır okul çantası taşıdıkları için görülür.
  • Reflü, gastrit ve ülser gibi bazı mide rahatsızlıkları da sırt ağrısına neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.