En Çok Görülen Kadın Hastalıkları Nelerdir?

En Çok Görülen Kadın Hastalıkları Nelerdir?

0

En Çok Görülen Kadın Hastalıkları Nelerdir?

Kadınlarda en sık görülen hastalıklar, kimi zaman hafif şekilde seyrederken kimi zamanda şiddetli olabiliyor. Bu yüzden dolayı kadınlarında senede en azından bir defa olmak kaydıyla bile Jinekolojik muayeneye başvurması önemlidir. Çünkü siz farkında olmadan bile, birtakım kadın hastalıkları sorunlarını bile yaşıyor olabiliyor. Bu durum ilerleyen safhalarda ise yaşam kalitenizin ister istemez aşağıya çekilmesine neden olmaya başlayacaktır. Yapılacak olan bu gibi muayeneler, meydana gelecek hastalıklarında önüne geçmeye sebebiyet verecektir. Bu sayede daha büyük sorunların yaşanmaması sağlanmış olacaktır. Erken teşhis, kadın hastalıklarında da önemli bir husustur. En çok görülen kadın hastalıkları hangisi, kadınlar en çok hangi hastalıklara yakalanıyor diye düşünenler gelin bir göz atalım.

Rahim Ağzı Kanseri Kadınlarda Görülüyor

Kadınlarda en sık görülen hastalıkların arasında rahim ağzı kanseri olduğunu söylemek mümkün. Bu hastalığın olma sebebi ise cinsel yolla bulaşan mikroptan kaynaklıdır. Cinsel birleşme sırasında rahim bölgesinde yer edinecek olan mikrop, kanserin ne yazık ki temelini oluşturmaya neden oluyor. Fakat böyle bir hastalığa her ne kadar yakalanmış olsanız bile gözünüzü çok korkutmanıza gerek kalmayacaktır. Çünkü önlenebilir bir hastalık olduğundan dolayı doğal olarak paniğe kapılma gibi bir hissiyata girmeyin.  Rahim ağzı kanseri içinde smear testi yapılarak, erken teşhis uygulamasına başvurulur.

Adet Düzensizliğinin Yaşanması

En çok görülen kadın hastalıkları denildiğinde şüphesiz adet en büyük etkenlerden biridir. Öyle ki çoğu bayan, adet düzensizliği sorunlarını yaşamaktadır. Adet, kimi zaman erken gelirken kimi zamanda geç gelmeye neden olabiliyor. Adet sürenin normaline bakıldığı zaman ise 3 ile 7 gün arasındadır. Fakat daha kısa ve daha uzun şekilde bir adet döngüsü söz konusuyla, doktora gitmeniz kontrollerinizi yapmanız gerekecektir. Adet başlama gününde 2-3 gün gibi bir sekteye uğramasında herhangi bir problem durumu olmaz. Fakat birkaç ay uzayacak şekilde olduğu zaman ise mutlaka kontrolünün yapılmaya başlaması gerekecektir. Devam eden kanamalar için en yakın sağlık kuruluşunun yolunu tutmalısınız.

Erken Menopoz Dönemi 

Kadınların istemediği sorunlardan biri de erken menopoza girilmesidir. 40lı yaşlara girildikten sonra ise gebelik şansı da ister istemez azalmaya başlayacaktır. Ailesel yatkınlık, yanlış beslenmeler, sigara kullanımı ve kanser ilaçları da erken menopoza girmenize neden olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.