Adet Dönemi Ağrısı Nasıl Geçer?

Adet Dönemi Ağrısı Nasıl Geçer?

0

Adet Dönemi Ağrısı Nasıl Geçer?

Adet dönemi, kadınların en zorlu şekilde geçirilen dönemlerinden biridir. Adet oldukları zaman dayanılmaz karın ağrılarıyla baş etmeye çalışılıyor. Regl döneminde her kadının başına gelen bu sorun yaşandığında, nasıl geçer hangi yollara başvurulması gerektiği de bilinmelidir. Adet görmek, normal şartlarda kadınlar için bakıldığı zaman sağlıklı hayatın bir parçasını oluşturur. Fakat adet olduğunuzda hemen arkasından gelen ağrılar, yaşamınızın olumsuz şekilde olmasına neden olacaktır. Rahim bölgesi ve karında kramp girme, şiddetli ağrı görülmesi ve şişkinlik hali söz konusu olabiliyor. Üstelik regl olduğunuzda yaşayacağınız problemlerin, bunlarla sınırlı kalmayacağını söylemek isteriz. Tüm bunların yanı sıra mide bulantısı, çarpıntı, tansiyon gibi bazı sorunlarında yaşanmasına zemin hazırlamaya neden olur. Hem iş hem de sosyal hayatınızı nötr şekilde etkilemeye neden olacak adet ağrısı nasıl geçer yollarını aramanız gerekecektir.

Sıcak Uygulama Yapmalısınız

Regl ağrılarını hafifletmeyi sağlayacak en iyi çözüm yollarından biri sıcak uygulama yapılmasıdır. Alt karına ve ayak altına koyulacak sıcak su torbası, ağrınızın dinmesine yardımcı olacaktır. Bir süreye kadar tuttuktan sonra ise sizi zor durumda bırakacak olan ağrılarında geçmeye başladığını fark edeceksiniz. Sıcak torba ya da sıcak kompres uygulamaları ile ağrılarınızı geçirmenizde mümkündür. Sıcak su torbasında ki ısının 40 derece ayarında olmasına dikkat edilmesi gerekir. Sıcak su torbasının yanı sıra başvuracağınız bir diğer çözüm yolu ise ılık bir duş almanızdır. Ilık duş almanız da damarların gevşemesine ve ağrının da hafiflemeye başlamasına yardımcı olacaktır.

Gevşeme Egzersizi Yapılmalıdır

Regl ağrılarını geçirmek adına gevşeme egzersizleri yapmanızda büyük bir fayda var. Sıcak olan yatağınızda uzanır halde olup derin bir nefes almaya başlamalısınız.  Tüm vücudunuzu gevşetmeye de çalışmanız gerekecektir. Ayak uç bölgesinden başlayarak da, bacak ve kalçanıza kadar tüm bölgenizi hareket halinde tutmaya dikkat etmelisiniz. Nefes alıp verme işlemlerinizi de yavaş e derin şekilde almaya dikkat edin. Adet ağrısı için başvuracağınız daha pek çok çözüm yolu olduğunu söylememiz mümkündür. Onlardan biri de gevşeme sağlama katkısı olmasından dolayı, bitki çaylarını tüketebilirsiniz. Nane limon, adaçayı, melisa çayı ağrılara iyi gelecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.